Är det inte märkligt vad snabbt tiden går när man är ledig? Tiden liksom bara rinner iväg i en jäkla fart och det finns liksom ingen hejd på det. jag har varit ledig hela denna vecka och inte haft särskilt mycket inbokat, men lika förbaskat har den bara försvunnit. Nu närmar vi oss slutet av löningshelgen vecka 43 och imorgon är det dags att börja jobba igen. Eller jobba – det är förstås en definitionsfråga, för imorgon bär det av till Halmstad där jag ska ha filminspelning tisdag till och med torsdag. Jag har tricksat lite med mitt schema för att få till att vara borta så pass mycket, men lyckades komma ifrån jobbet så att jag kan åka till Halmstad, Så vid tiotiden imorgon hämtar jag min hyrbil och beger mig emot Halmstad. Enligt GPS:en tar det dryg 5,5 timmar att köra och sedan tar man ju lite pauser på det, så jag räknar med att vara framme sen eftermiddag/tidig kväll för att sedan bege mig till inspelningsplatsen på tisdag morgon. Sedan blir det inspelning till och med torsdag då jag åker hem direkt efter sista inspelningsdagen. Sent torsdag kväll någon gång är jag hemma och jobbar sedan fredag kväll. Lördag har jag hitintills ingenting inplanerat, men söndagen blir desto mer hektisk. Då har jag en inspelning på morgonen och sedan ytterligare en under natten. Så kommande vecka kommer till stor del gå i filmandets tecken, vilket blir riktigt roligt. Det är länge sedan jag fått möjligheten att filma så här mycket på så kort tid, så jag ska passa på att njuta av den kommande veckan. Produktionsbolaget i Halmstad har jag samarbetat med innan och har idel goda erfarenheter av dem. Det är bra mat, bra betalt och trevligt folk att jobba med – så jag ser verkligen fram emot inspelningen på västkusten.
Den gångna veckan har som sagt varit lugn, jag har inte gjort mycket utan mest ägnat mig åt pappersarbete och diverse jobb med bloggen och firman. Lite övertid har det blivit, vilket inte gör ont när lönen kommer nästa månad. I torsdags var det dags för röntgen av buken, ett återbesök efter att jag drabbades av en inflammerad tarmficka för ett antal veckor sedan. Nu väntar jag bara på svar och resultat vad gäller röntgen, men sådant brukar ju kunna ta ett antal dagar. Direkt efter röntgen åkte jag till Östberga för ett kostymprov inför den kommande nattinspelningen nästa söndag. Det blev en lätt lunch i stan innan jag åkte innan jag hämtade yngsta syskonbarnet på förskolan. Han hade själv frågat om han fick komma hit en sväng – och jag var naturligtvis inte sen att säga ja. Han sov över här och frampå dagen i fredags resterades han till sin föräldrar. I övrigt hade jag inte mycket inplanrat under fredagen och blev mest hemma för att ta det lugnt. Jag har plötsligt börjat vakna tidigt på morgnarna och är ofta vaken innan sju, helt utvilad. Det är ganska skönt, eftersom jag får ut så hemskt mycket mer av dagen på det viset. Jag hinner dricka mycket kaffe under de dagar jag är hemma och det blir både frukost, lunch och middag i matväg. Å andra sidan är det ganska olikt mig att vakna så här tidigt på morgnarna, i normala fall brukar jag ofta sova till minst klockan nio – och många gånger mycket längre än så. Men plötsligt har jag fått ett lägre sömnbehov och behöver inte sova tio till tolv timmar per natt – och ja, jag känner mig fortfarande utvilad om dagarna.
Igår var det så dags för Nordic star festival där jag varit nominerad till titeln årets manliga statist. Jag och sambon knatade givetvis dit tills dörrarna öppnade klockan 17:00 och var uppsatta på VIP-listan så var bara att knata in. I ärlighetens namn hoppades jag naturligtvis litegrann på en vinst, att faktiskt blir framröstad – för det vore roligt med ett sådant pris hemma i bokhyllan. Men så blev det aldrig, utan priset gick till någon annan – något jag givetvis hade med i beräkningarna också. Vad jag förstått har det varit väldigt jämnt i omröstningen mellan oss – så jag får se det positiva i att hamna på en ärande, delad andra plats. Men vi hade en trevlig kväll med drinkar, mingel och gott om folk som man kände från filmbranschen. Hela jippot slutade vid 21:00, sedan var de ”eftersläckning” fram till 01:00, men så sena blev vi aldrig. Framåt halv tio begav vi oss hemåt, man får acceptera att man börjar bli gammal och inte orkar vara igång halva natten längre. Det är en sak att sitta hemma och sudda lite, men vara ute bland folk till långt inpå natten orkar man inte längre. Så vi var nöjda strax efter nio och begav oss som sagt hemåt. Dock inser man hur många man känner inom filmbranschen, det var ständiga hälsningar, kramar och gratulationer åt höger och vänster när det kommer till nomineringen. Sedan fick man förstås gå fram till vinnarna och gratulera till utnämningen för årets statist. Man utsåg även årets kvinnliga statist – och där hade jag förstås ingen chans att vinna något. Men vi minglade på, tog lite drinkar och hade det trevligt under några timmar.
Då det inte serverades någon mat på festivalen, tog vi en sen lunch på eftermiddagen innan vi åkte dit. Sedan blev det lite kvällsmat när vi kom hem på kvällen, eftersom vi förstås hann bli lite hungriga under kvällens gång. Med stigande ålder har det blivit allt viktigare att hålla på det där med mat på vissa tider. Jag vill ha frukost, lunch och middag med några timmars mellanrum – annars blir jag kinkig. När jag nu inte fick middag runt sju på kvällen, fick det bli sen lunch och sedan lite kvällsmat. Det funkade det också, jag ska inte säga något annat – man kan inte vara alltför stelbent när det kommer till mattiderna, då kan man ju aldrig göra något som till exempel detta. För jag tackar inte nej till chansen att utnämnas till årets manliga statist bara för att jag vill ha middag klockan sju. Jag är dock nyfiken på vem det är som nominerat mig till utmärkelsen, för jag fick så fina vitsord i nomineringen att jag nästan blev tårögd. Någonstans har jag mina misstankar om vem/vilka som ligger bakom nomineringen, men jag är inte helt säker.
Sakta har jag börjat bygga upp mina nya rutiner kring jobbet när jag är i Södertälje och jobbar. Tidigare har jag ju beställt middag från Foodora, men har bestämt mig efter att ha blivit fruktansvärt illa bemött av ett antal av deras bud (hela historien går att läsa här). Nu har har jag tagit bort mitt konto på Foodora i ren protest och tänker inte beställa därifrån igen – istället gör jag mig ansträngningen att faktiskt gå ut och äta de gånger jag inte har matlådor med mig så att det räcker. Så efter dagpassen har jag nu ett par favorithak att välja mellan, som inte ligger alltför långt ifrån jobbet – och vill jag ha lunch innan kvällspasset, har jag några fik att välja mellan där jag äter en enkel lunch innan det är dags att börja jobba. Så jag tar med mig min platta och sätter mig på olika restauranger och fik mellan arbetspassen, vilket är otroligt mysigt. Det är faktiskt mysigare än att sitta i jobbets spartanskt inredda och måttligt mysiga övernattningslägenhet – det är helt okej at sova där, men inte lika mysigt att sitta där i flera timmar mellan arbetspassen. Så jag känner mig allt nöjdare med den lösning jag nu har och har inga större planer på att gå tillbaka till tidigare lösning med middag från Foodora. Dessutom får jag mer gjort arbetsmässigt på det här viset, eftersom jag sitter och jobbar med firman, bloggen och/eller de hemsidor jag driver när jag ändå är på ett fik eller en mysig restaurang. Det är liksom en helt annan, mycket mer inspirerande miljö än att sitta i en trist liten övernattningslägenhet. En av de restauranger jag hittat har fantastisk mat liksom bra alkoholfria alternativ, eftersom jag inte kan dricka någon alkohol mellan arbetspassen. De må vara lite dyrare, men är klart värda att förära med ett besök emellanåt. Eftersom jag helst vill ha gångavstånd till/från jobbet så blir jag lite begränsad när det kommer till restauranger, även om Södertälje inte är särskilt stort. Jag jobbar ju skapligt centralt i Södertälje så det finns gott om ställen att välja på. Just ovan nämnda restaurang ligger bara fem minuters promenad ifrån jobbet, vilket är kanonbra på alla sätt och vis. Och eftersom jag måste hålla mig nykter, så är fördelen att de har bra alkoholfria alternativ. Men jag fortsätter att testa mig fram och man kan ju ha tråkigare sysselsättningar än att prova restauranger.
Jag har nu varit två och ett halvt år i Södertälje och hitintills stött Foodora med ganska mycket pengar genom mina beställningar genom de här åren. Det blir några hundralappar varje gång jag beställt, så visst har de gjort en bra affär genom att jag beställt mat genom dem. Men nu är det slutbeställt därifrån och efter två och ett halvt år läger jag om mina rutiner till det bättre. Jag tycker det är mycket trevligare att gå iväg och sätta mig någonstans för middag och en alkoholfri drink eller kaffe än att sitta i den där övernattningslägenheten. Och i och med att jag känner det som att jag får mer gjort på detta vis, så är ju även det ett plus. Jag har verkligen insett hur viktig miljön är för att jag ska känna inspiration till att jobba med bloggen eller hemsidorna. I den trista lägenheten kommer inte inspirationen överhuvudtaget, medan jag gärna sitter på ett fik och jobbar. Då blir det nästan att jag har svårt att komma i tid till jobbet för att jag är så inne i det jag gör. Självklart kommer jag i tid, men det är inte alltid jag kommer tidigt – så som jag oftast brukar göra i normala fall. Jag brukar föredra att komma någon kvart innan mitt arbetspass börjar, ta lite kaffe, gå på toaletten och liknande innan jag väl börjar jobba. Sedan brukar det bli populärt att lösa av lite tidigare än vad som är sagt enligt vårat schema – så jag får liksom hålla fingrarna i styr så att tiden inte rinner iväg när jag sitter på något av mina favorithak i Södertälje.
Tror ni inte att Telia fortsätter att försöka fakturera dubbelt och verkar tro att jag inte ska märka det?! Som om jag inte skulle vara extra observant just nu efter allt strul som varit med Telia de senaste veckorna?! Nu försöker man fakturera mig för dubbla TV-abonnemang, vilket jag naturligtvis inte kommer att gå med på. Jag har bestridit fakturan som avser TV:n, men ännu inte fått något svar ifrån Telia. De kommer säkerligen vakna till liv när jag inte betalat den aktuella fakturan, vilket jag vägrat att göra när jag fredags satte mig att göra räkningarna. Kommer en påminnelse på fakturan, kommer jag givetvis att bestrida även den. Hädanefter kommer jag lusläsa alla fakturor som Telia skickar för att gardera mig emot att få betala dubbelt för mina tjänster igen. Trots att jag bråkat med Telia nästintill likt en rättshaverist på sistone, så insisterar man ändå på att fakturera dubbelt för vissa tjänster. För vad ska jag med två TV-abonnemang till? Jag kan liksom bara ha ett abonnemang per TV – och vi äger bara en TV. Vi har redan nu massor av kanaler, varav vi bara tittar på en bråkdel av – så vad ska vi med ytterligare ett abonnemang till? Och jag blir så trött, jag orkar inte hålla på att bråka om detta fram och tillbaka, jag ska liksom inte behöva göra detta. Just på den här punkten ska det liksom bara fungera, jag ska inte få fakturor på tusenlappar för mycket – det är helt oacceptabelt. Enstaka fel och misstag kan jag liksom acceptera och godta så länge man ställer allt tillrätta och kompenserar mig som kund. Men här har man inte ens erbjudit mig någon som helst form av kompensation. Man har inte erbjudit mig pengarna tillbaka, man har inte erbjudit mig att få någon som helst form av rabatt på kommande fakturor. Inte minst med tanke på att det mobila bredbandet inte fungerat på två till tre veckor, borde jag få rabatt för motsvarande tid som jag inte kunnat använda bredbandet på grund av Telias slarv. Om ni bara visste vad irriterad jag var sista gången jag ringde till Telia angående mitt mobila bredband. Då hade jag slutligen fått mitt SIM-kort, som jag väntat på så länge – men då funkade inte kortet. När jag ringde, var jag beredd på att kräva att man sade upp abonnemanget, bindningstiden till trots – för jag har inte lust att betala för en tjänst jag inte kan använda. Jag uttryckte dock min irritation och till slut lyckades man sparka igång bredbandet. Men avdrag på fakturan, det sade man ingenting om.
Hade det inte varit för att jag fortfarande har bindningstid på bland annat mitt mobila bredband, hade jag sedan länge valt att börja vända mig om efter en annan operatör. Men ska jag lämna Telia, vill jag göra det helt och hållet – inte bara med vissa abonnemang. Fortsätter detta strul kommer jag dock lämna Telia så fort jag bara kan – jag ska hålla koll på min bindningstid och lägga om mina abonnemang så fort det bara går om Telia inte skärper sig. Vi får se hur man agerar kring den senaste fakturan, som jag som sagt bestridit och hoppas på att den korrigeras. För inte så länge sedan rapporterades det att Telia går dåligt och ska säga upp en massa personal, framförallt i utlandet. Kanske är det för att man går dåligt som man dubbelfakturerar och på så vis hoppas på att få in mer pengar, vad vet jag?! Men jag har ingen lust att behöva bekosta att Telia går dåligt, det är inte mitt fel – utan jag ska enbart betala för de tjänster jag faktiskt beställt och nyttjar. Hur svårt kan det vara att förstå liksom?
Upptäck mer från Kompasskurs
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.