Värmen tycks ha lagt sig som ett lock över Sverige och jag orkar inte riktigt göra så mycket i det rådande vädret. Mest blir det att man sitter hemma, knåpar med lite saker på datorn men i övrigt blir det inte många knop man orkar göra. Det går förstås mycket vatten under dessa heta dagar liksom en och annan kall öl. Men göra några större saker som att gå på stan, städa, tvätta och liknande – det funkar liksom inte såsom vädret är just nu. Fläktarna går bokstavligen varma i lägenheten och vispar runt luften så det känns aningen svalare, men det hjälper föga i slutändan. Från det man stiger upp till framåt kvällen får man helt enkelt ta det lugnt och jag sjavar runt i linne och shorts, men skulle nästan hellre vara helt naken för att orka med värmen. Det skulle väl dock inte bli så poppis under de korta promenader man gör ner till Bagarmossens centrum för att handla till middagen. Det är tur att vi har nära till centrum trots allt, med bara ett par hundra meter att gå för att nå affärer, restauranger och tunnelbana – det hade varit jobbigt med längre promenader eller att behöva ta en varm buss för att nå centrum. Egentligen borde man ju inte klaga på det härliga sommarvädret – inte minst efter den junimånad vi haft denna sommar. Men det är tydligen svårt att få till den där svenska lagomheten när det gäller sommarvädret. Antingen är det kyligt, regnigt och blåsigt – eller så är det 35 grader varmt. Vad är det för fel på att hitta någonting däremellan egentligen?
Nu kan vi dock inte styra över vädret, utan det är bara att gilla läget – vare sig man vill det eller ej. Fläktar och vatten får liksom göra vad de kan för att man ska stå ut i hettan och på vi får göra våra ärenden och måsten under de delar av dygnet som är som svalast. Idag har det exempelvis blivit en vända på stan under eftermiddagen, vilket inte varit det allra mest optimala – men vad ska man göra? Vi har behövt vaccinera oss mot TBE och ordna med pass, med tanke på att vi har funderingar på en liten tripp någonstans framåt höstkanten. Ikväll väntar ett besök på Tennstopet och det återstår att se om man väljer att sitta i värmen på uteserveringen eller inomhus.

Man får dock tillstå att det är ganska folktomt när man rör sig på stan och i centrum om dagarna. Folk verkar inte orka vara igång i värmen, utan håller sig antingen hemma eller på stranden när det är så här varmt. Sen är det förstås semestertider och folk är sina stugor, ute med sina båtar och så vidare – sådant som folk gör under somrarna. Men det brukar ändå vara lite mer folk i farten än man märkt av de senaste dagarna när man varit i stan eller Bagarmossens centrum. Och det har med all säkerhet bland annat med vädret att göra, folk orkar helt enkelt inte hålla igång när det är så hett som det är. Trots att man är i stan under rusningstid, så känns det som att man rör sig där mitt i natten eller tidigt, tidigt på morgonen – det är liksom ingen fart alls på folk just nu. Detsamma gällde när vi bokade tid för att beställa pass, jag trodde att vi skulle få vänta till framåt augusti med att få tid, men fick tider med bara några dagars varsel. Vilket förstås är jättebra, men jag trodde det skulle vara svårare än så att få tider. Antagligen har de som behöver pass nu under sommaren och tidig höst redan ordnat med den formaliteten. Vi har ju ingen resa bokad än, så för oss är det inte fullt lika bråttom med pass utan vi är bara lite förutseende med tanke på att vi kanske ska åka någonstans i höst.
Även vaccinationen var lätt att boka och vi fick tider med kort varsel, så det verkar som att man ska passa på att göra sådant här under sommartid. Egentligen skulle vi ha varit förutseende nog att vaccinera oss under våren, men så blev det aldrig utan vi får ta det nu istället. Sen ska man ju ta påfyllnadsdoser också, men det blir ett senare bekymmer – om några veckor ska vi boka en ny tid och kommer sedan ha mer eller mindre fullgott skydd mot TBE.

Nu har även augusti månad börjat ta form och jag har planlagt stora delar av månaden redan vid det här laget. Jag ska jobba merparten av augusti, men har även bokat in filminspelningar, läkarbesök och ett par resor åt olika håll inom Sverige. I mitten av augusti blir det en tripp till Skara med ett av syskonbarnen för att gå på Skara sommarland. Veckan därpå ska jag till Borås för en filminspelning och kommer vara borta ett par dygn med övernattning på hotell. Det har blivit lite trixande och fixande för att få logistiken att fungera under augusti, bland annat har jag kollat det där med hyrbil för att kunna ta mig fram på ett smidigt sätt under de veckor som kräver bil. Bilen kommer rulla ganska många mil under de veckor jag har den, med tanke på tripperna till Skara och Borås, liksom att jag även kommer köra en hel del till Södertälje med den. Sen har jag redan fått en del ytterligare förfrågningar om inspelningar under augusti och det kommer bli en del pusslande med schemat för att få allting att funka som det ska. Jag försöker att ändra så lite som möjligt på jobbschemat, men ibland kräver logistiken att jag faktiskt tar ledigt eller byter pass. Och i och med att jag inte tagit någon sommarsemester i år, har jag förstås en del innestående semester att ta ut också – så det gör att jag ha friheten att ta ut en del strödagar så länge det funkar med bemanningen på jobbet.
Det märks att filmbranschen sakta börjar vakna till liv efter semestermånaden juli och jag har som sagt fått en del förfrågningar om inspelningar redan. Och det är kul att allt börjar komma igång igen, att man börjar känna igen sin vardag med inspelningar och jobb. Hoppas bara att augusti vädermässigt inte kommer vara lika varmt som dessa veckor under juli, det skulle ta knäcken på mig att jobba och ränna mellan olika inspelningar i en sådan hetta som just nu råder. Tur är väl att hyrbilarna brukar vara moderna bilar med välfungerande AC, så man kan svalka sig korta stunder under resorna mellan olika platser. Nackdelen med många inspelningar är ju att man själv inte kan styra över vad man ska ha på sig, ofta är det långbyxor och långärmat som gäller – jag har till och med varit på inspelningar där man ska ha kostym på sig i full sommarvärme. Något som naturligtvis blir fruktansvärt varmt efter några timmar. Rent privat kan man ju klä sig lätt i shorts och linne – men riktigt så funkar det inte alltid på filminspelningar.


Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Om författare

Jag har bloggat på olika sidor sedan tidigt 2000-tal och brinner för det skrivna ordet. Jag är utbildad sjökapten och författare och mina inlägg kretsar mycket kring min vardag och politik liksom mina stora passioner mat, resor, film och litteratur. Förutom min blogg, ägnar jag mig åt film och har vid det här laget haft roller i ett stort antal produktioner inom såväl reklam som serier och långfilmer.

Du kanske också gillar:

Kommentera

Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa