Förra veckan var jag med i Icas TV-reklam, där ”Sebastian” gör en ”haul” – alltså en flört med videoklipp då influencers visar upp saker de köpt för sina följare. Mitt under klippet dyker jag och man till endast iklädda kalsonger upp i bakgrunden.
– Oj, är ni kvar? Det finns frukost i kylen hörrni, säger Sebastian och försöker täcka för kameran med handen.
Och reaktionerna på reklamfilmen har tydligen inte låtit vänta på sig. Granskningsnämnden för radio och TV har fått in nio anmälningar om reklamfilmen. Också reklamombudsmannen har nåtts av anmälningar om reklamfilmen. Anspelningar på homosexualitet väcker uppenbarligen känslor, själv kan jag inte se det olämpliga eller osmakliga i filmen utan tycker bara att den är rolig. Jag lade själv upp filmen på min Facebook-sida och fick någon enstaka negativ reaktion, men överlag var reaktionerna positiva. Att homofober reagerar, det kan man nästan räkna med – och det hade förmodligen inte varit särskilt många negativa reaktioner om det varit två lättklädda kvinnor som dykt upp i bakgrunden. Men nu är det två halvnakna män, en scen som anspelar på homosexualitet – och brakar reaktionerna lösa inte mins i sociala medier. Själv tänker jag bara – försök finna ett sätt att utvinna den energi som lösgörs på Twitter efter detta och vi har elektricitet i decennier framöver.

Nej, jag förstår faktiskt inte vad som är så hemskt med denna reklamfilm. Den återfinns i slutet av detta inlägg och ni får själva göra en bedömning om vad ni tycker om den, hur upprörda blir ni när ni ser den? Själv kan jag som sagt inte se det hemska och osmakliga i det. Istället är det naturligtvis väldigt smart av Ica att göra en reklamfilm som just väcker debatt, då når de ut med reklamfilmens budskap liksom sitt eget varumärke. Men folk är så otroligt finkänsliga i Sverige, allt som bryter normen väcker sådana otroliga känslostormar att det saknar motstycke. Men – som sagt – det är väl folk på högerkanten och inom den frireligiösa rörelsen som reagerar på detta. Trump hade förmodligen inte heller diggat filmen ifråga. Men när SD:are och övrigt löst folk skrikit färdigt, kanske vi kan konstatera att detta trots allt är en ganska odramatisk och oskyldig reklamfilm – som berör ett ämne vi får vänja oss vid att se alltmer i TV och andra medier, nämligen homosexualitet. Det är bara att vänja sig liksom.
Att folk ens orkar vända sig till granskningsnämnden över vad man sett i en reklamfilm är för mig ofattbart – har folk inget liv liksom? Vissa av dem som anmält har tydligen argumenterat att filmen är skadlig för barn, att det inte finns någon koppling till mat liksom att filmen är rent osmaklig. Och kopplingen till mat kan man ju diskutera, men måste handlingen nödvändigtvis ha en naturlig koppling till det som ska marknadsföras? Här har ju upphovsmännen uppenbarligen lyckats med det man ska lyckas med – nämligen att marknadsföra ett varumärke och några produkter. Detta just eftersom filmen väcker debatt och får spridning. Man kan säga allt möjligt om reklamfilmen, men inte att den är osmaklig eller skadlig för barn – för det är den inte. Frågar ni mig är den till och en av de bättre som Ica har producerat – och det säger jag inte bara för att jag är med i den och därmed lite partisk. Jag skulle ha skrattat gott åt den även om det var någon annan än jag som dök upp i bakgrunden.

Men nu är väl såväl SD som merparten av Jönköping i uppror efter att lössläppta karlar visats i TV på bästa sändningstid – dessutom utan kläder. Kan ni tänka er ett värre förfall än detta? Själv kan jag det, men det finns uppenbarligen folk som inte kan det, utan går upp i falsett över denna väldigt oskyldiga reklamfilm. Att sedan göra anmälningar på den visar inte bara på osedvanligt dålig smak hos vederbörande, utan dessutom att man inte har mycket till liv. Jag menar kom igen, en oskyldig reklamfilm är väl inte så farlig att man måste hetsa upp sig över den. Byt kanal om den inte passar din smak! Det är inte allt som visas i TV-rutan som faller mig i smaken, men då byter jag kanal och gör inte så värst mycket väsen av det hela, allra minst vänder jag mig till Granskningsnämnden – då ska det ganska mycket till.
Samtidigt har ju dessa anmälare gjort något de förmodligen inte hoppats på – nämligen hjälpt reklamen att få en spark i arslet och spridits mer än den förmodligen hade gjort annars. Det är sådant folk inte tänker på när de kastar sig över telefonen eller datorn för att göra en anmälan – man hjälper filmen att få en push i rätt riktning och få fler visningar. Senast var det Expressen som skrev om det, en tidning som naturligtvis ger det hela en enorm spridning med tanke på hur många som läser tidningen både på nätet och i pappersform. Själv tar jag inte åt mig av kritiken, utan tycker mest synd om de människor som inte har mer för sig än att de kan ägna sig åt bagateller som att anmäla en reklamfilm ifrån Ica.

Relaterade artiklar

Expressen 1


Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Om författare

Jag har bloggat på olika sidor sedan tidigt 2000-tal och brinner för det skrivna ordet. Jag är utbildad sjökapten och författare och mina inlägg kretsar mycket kring min vardag och politik liksom mina stora passioner mat, resor, film och litteratur. Förutom min blogg, ägnar jag mig åt film och har vid det här laget haft roller i ett stort antal produktioner inom såväl reklam som serier och långfilmer.

Du kanske också gillar:

Kommentera

Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa