Tänk vilken skillnad det är mellan olika företag när det kommer till det där med service och hur man rättar till saker och ting när det blir fel. Häromdagen skulle jag få ett paket som levererades av Bring, men när jag fick sms-avin om att paketet kunde hämtas ut, hade det levererats till fel ombud – och fanns på en tobaksaffär i Hässelby, det vill säga andra sidan stan från mig sett. Min tanke var att det förstås inte skulle vara några problem att paketet levererades till rätt ombud här i Bagarmossen. Så jag laddade ner Brings app, loggade in med bank-ID och fick de paket som jag väntar från Bring. Efter bara några knapptryckningar, hade även Bring konstaterat att paketet kommit fel. Jag begärde att få det till rätt ombud – och sedan var paketet på väg. Ett par dagar senare kunde jag hämta ut paketet på rätt ställe, utan att bokstavligen behöva åka genom hela stan. Och det kändes så fantastiskt bekvämt att bara gå in i appen, göra en sökning på paketet och sedan få det levererat till rätt adress. Jag hann inte ens bli irriterad över att det blivit fel, utan blev bara supernöjd över att var så enkelt och snabbt åtgärdat. Sen var det å andra sidan inte ett jätteviktigt paket, där det var viktigt att jag fick det i rätt tid – och det gjorde väl sitt till. Hade det varit viktiga varor som jag behövde till ett visst datum, då hade det säkerligen varit något helt annat.
Men det hade säkerligen inte varit lika smidigt hos många andra leverantörer. Ni vet ju hur jag tampats med exempelvis UPS, som dels inte kunnat leverera paket som utlovat – utan dessutom lämnat dem till helt fel ombud så att jag fått kuska runt halva söderort för att kunna hämta ut mitt paket. Först när jag började fakturera UPS timtaxa för den tid jag fått lägga på resor runtom i stan för att hämta ut mitt paket, skärpte man till sig. Och de senaste gångerna jag fått leveranser från UPS, har det faktiskt fungerat – men mitt förtroende för dem är sedan länge ändå förbrukat. Varje gång jag vet att de ska leverera något, laddar jag upp med stora mängder tålamod och falska förhoppningar om att paketet ska komma som det ska.

Numera handlar nog de flesta väldigt mycket via internet och får våra paket levererad till dörren alternativt ett postombud. Jag kan tänka mig att kvantiteterna av paket i posthanteringen ökat dramatiskt de senaste åren sedan – alltsedan internhandeln gjorde sitt intåg i vår vardag för ett par decennier sedan. Och frågan är om distributörerna har hängt med i svängarna när strömmen av paket ständigt har ökat. Vissa har säkert det – och vissa distributörer har ploppat upp som ett resultat av de ökade kvantiteterna av paket som strömmar ut i landet från olika internetbutiker. Jag kan bara tala för mig själv, men jag handlar otroligt mycket via internet, varor som många gånger levereras till dörren. Och det är inte bara att leverera paket som distributörerna måste klara av – man måste också kunna ge service när det i olika sammanhang och av olika anledningar blir fel. För fel blir det i alla organisationer, det är liksom oundvikligt. Sedan måste jag erkänna att det är förvånansvärt sällan jag drabbas av olika fel när jag väntar paket – åtminstone så länge UPS inte står för utkörningen. Till och med PostNord sköter sig allt som oftast när det kommer till paket – det där med brev har man dock fortfarande inte fått riktigt grepp om, för där blir det lite oftare tokigt och ofta ganska rejält tokigt.
Numera är det ytterst sällan jag går i fysiska butiker när jag ska köpa något, det är i princip bara mat jag inte handlar via nätet. Jag beställer kläder, mediciner, snus, kontorsmateriel – kort sagt det allra mesta – via internet och får det levererat hem. På många sätt har det blivit billigare att shoppa i och med internets intåg, det är lättare att jämföra priser och villkor när man vill köpa något – och på så vis tvingas affärsidkarna att pressa sina priser för att behålla sina kunder liksom locka till sig nya. Flera gånger i månaden får jag paket ifrån olika håll och det är ett ständigt springande till olika postombud för att hämta ut de paket som inte levereras till dörren. Jag väljer alltid leverans till dörren när det går, men det är inte alltid det funkar – utan ibland får man masa sig iväg till ett postombud eller en paketbox för att hämta det man beställt.

Och företag som PostNord och Bring har med alls säkerhet sakta men säkert fått ställa om för att möta upp våra nya shoppingvanor. Medan brevvolymerna minskat drastiskt de senaste decennierna, måste paketvolymerna istället ha ökat markant. Det där med postorder har givetvis alltid funnits, men inte i samma utsträckning som idag – då vi shoppar alltmer hemifrån och alltmer sällan går i fysiska butiker. Det ska bli intressant att se hur stadskärnorna ser ut om några decennier, kommer det då finnas några butiker kvar överhuvudtaget? Vissa kommer säkerligen att överleva, åtminstone längre än andra – men vi ser en butiksdöd redan nu, där allt fler butiker läggs ner på grund av sviktande kundunderlag. Inte minst i småstäderna är det så. När jag är tillbaka i min barndoms stad Hudiksvall, ser jag just den utvecklingen – att allt fler butiker försvinner eftersom de inte får några kunder. I storstäderna kommer butiker säkert finnas kvar lite längre, men frågan är hur länge.
Det känns lite trist på något vis, men det är sådan utvecklingen är tyvärr – och jag får erkänna att jag själv inte gör mitt att bromsa den. Som alla andra, handlar jag allt mer på internet och tycker att det är fruktansvärt bekvämt. Mycket hellre än att spring i affärer, sitter jag gärna vid datorn och beställer saker som sedan levereras hem till dörren. Och där får övriga samhället helt enkelt hänga med, så är det bara – det kan inte se ut som det alltid har gjort, utan ibland förändras saker och ting ganska drastiskt. Som till exempel våra shoppingvanor, som ser totalt annorlunda ut idag jämfört med för 30 år sedan. Något som självklart förändrar saker och ting, till och med hur stadskärnorna kommer att se ut framöver.


Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Om författare

Jag har bloggat på olika sidor sedan tidigt 2000-tal och brinner för det skrivna ordet. Jag är utbildad sjökapten och författare och mina inlägg kretsar mycket kring min vardag och politik liksom mina stora passioner mat, resor, film och litteratur. Förutom min blogg, ägnar jag mig åt film och har vid det här laget haft roller i ett stort antal produktioner inom såväl reklam som serier och långfilmer.

Du kanske också gillar:

Kommentera

Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa