Det är vecka 44 och höstlovsvecka. Jag hade egentligen lovat äldsta syskonbarnet att hitta på något roligt under den gångna veckan, men så blev det aldrig eftersom jag fått en massa att göra. I måndags bilade jag som sagt ner till Halmstad för att vara med på en tre dagar lång filminspelning. Det har varit en väldigt givande vecka med mycket skratt, mycket filmande och bloggande mellan tagningarna. Men visst har det varit en hektisk vecka, något annat ska jag inte säga. I måndags bar det av till Halmstad och tisdag morgon var det första inspelningsdagen – inspelningen ägde rum i lilla Hyltebruk. så jag har varje morgon kört de dryga fem milen till Hyltebruk och sedan tillbaka till Halmstad på kvällen när dagen varit slut. Vi har fått fantastiskt bra mat under inspelningsdagarna, vilket inte hör till vanligheterna när på inspelning – många gånger får man torr rap eller en tråkig sallad till lunch, men här har det varit hämtmat från närbelägen restaurang. Så nu får jag ta tag i min diet rejält efter den gångna veckan, med hotellfrukostar, restaurangmat och fikapauser. På torsdagen fick vi sluta aningen tidigare, eftersom vi låg bra till i körschemat – och sedan bar det av tillbaka upp emot Stockholm. Jag gjorde en avstickare till Södertälje, där jag gick direkt på nattpasset på torsdagsnatten. Det blev även ett pass på fredagen innan jag kunde åka de sista milen till Bagarmossen och äntligen kom hem och kunde sova i min egen säng igen. Lördagen var den enda dag då jag inte hade något inplanerat och jag passade på att sova ut lite – så gott det nu gick, eftersom jag numera vaknar så pass tidigt på morgnarna. Så idag har det även varit fullt upp, med två inspelningar på samma dag. Jag hade en kort inspelning i morse i Hägersten, då de var en scen till en kortfilm som skulle spelas in. Sedan ska jag till nästa inspelning ikväll, som kommer att pågå en stor del av natten.
Imorgon kommer jag vara lagom pigg, med tanke på att jag håller igång en stor del av komman8de natt och sedan har en tid att passa klockan halv två. Då ska jag nämligen på anställningsintervju. Det är inte ofta jag numera söker jobb, men det händer – och nej, jag kommer inte att sluta på Sjöfartsverket, så ni kan vara helt lugna! Däremot har jag sökt en del extrajobb eftersom vi just nu håller på att spara pengar – dels för min 50-årsfest nästa år, men också för att kunna resa lite framöver. Och jag har insett att det vore bra med en inkomst till för att styrka upp ekonomin lite. Visserligen har jag mitt filmande soom ju ger en del inkomster vid sidan av min ordinerie lön – men ibland behöver man lite extra inkomst för att styrka upp ekonomin, det är en ganska enkel matematik. Nu har jag sökt jobb som tentavakta på KTH, vilket kan vara spännande att prova på. Om jag får det hela vet jag naturligtvis inte än, men jag håller tummarna. Jag har insett att det inte är helt lätt att hitta extrajobb som passar med det schema jag redan har, men vad jag kunde förstå av annonsen för den här tjänsten verkade det som att jag skulle kunna få det hela att funka. Sen ska bara min ordinarie arbetsgivare godkänna jobbet som bisyssla, men jag kan själv inte riktigt se att något hindrar att jag är tentavakt för studenterna på KTH. Jag har sökt enstaka andra jobb också, men inte hört något ifrån dem – så där får jag anta att det inte blivit något. Vissa arbetsgivare är duktiga på att höra av sig även när det inte blir något, men långt ifrån alla gör så – vilket jag kan tycka är lite dåligt. När jag läst platsannonserna för de extrajobb som finns ute, är det otroligt många som jag gallrar bort och inte söker. Det är jobb på lager, i kassan på olika butiker liksom bredbärare och servitör – jobb som jag helt enkelt inte vill ha. Men jobbet som tentavakt hoppas jag faktiskt på, jag tror det passar mig.

Så det har inte blivit så mycket träning under den gångna veckan, tiden har helt enkelt inte funnits. Jag kollade upp hotellet i Halmstad innan jag åkte, men kunde inte utläsa att hotellet hade något gym – något som ju finns på vissa större hotell. Så jag brydde mig aldrig om att ta med mig några träningskläder när jag packade, utan jag får acceptera det blir en träningsfri vecka just denna vecka. Ibland kommer helt enkelt vardagen emellan när det gäller träning och man hinner inte med allt man vill hinna med. Jag kollade till med upp huruvuda Friskis och Svettis kunde tänkas finnas – och det gjorde det, men det var långt dit från hotellet. Jag har ju ett så kallat sverigekort hos Friskis, vilket gör att jag kan träna var som helst i Sverige på det kortet. Och det är självklart jättebra och en utväg att ta till om man är bortrest en längre tid. Men med tanke på de långa dagar jag haft under vistelsen i Halmstad, så kände jag att jag kunde unna mig att faktiskt avstå från träningen just denna vecka. Det kan låta som en undanflykt att inte orka ta sig till gymmet på andra sidan stan, men då får det vara så helt enkelt. Hade det funnits gym på hotellet, hade jag glatt tagit med mig träningskläder och kört ett eller två pass på kvällarna, men jag beger mig inte genom halva stan för det – där går liksom min gräns på något vis. Jag tänker att jag får ta igen det hela vid senare tillfälle, då det kanske blir fler än de två pass jag rekommenderats att göra.
Till veckan jobbar jag annars på som vanligt och på tisdag bär det återigen av till Södertälje för att jobba. På fredag är det dags för nästa filminspelning, men där får jag än så länge inte säga något om vad jag ska göra – men jag lovar att säga till i god tid innan programmet ska sändas så att ni kan titta! Sen jobbar jag igen på söndag morgon och missar därmed att fira min kära far på fars dag, men det får vi kanske ta igen nästa år. Vi brukar inte fira dessa saker särskilt mycket egentligen, men är man ledig så brukar vi uppmärksamma det hela. Får se om syskonen hittar på något med faderskapet, men jag måste åka till Södertälje för att göra min plikt som anställd vid Sjöfartsverket. För födelsedagsfirande kan jag ibland ta ledigt från jobbet för att kunna vara med och fira, men inte för en dag som fars dag – det är en alldeles för ”liten” högtidsdag. Och så här är det ju när man jobbar skift, ibland krockar det med andra saker och det är priset man får betala för att ha arbetstider man trivs med. Jag har varit inne på det tidigare, att jag inte trivs med kontorstider och då är ju skift det enda alternativet. Och här trivs jag med de arbetstider jag har, inte minst med tanke på alla långledigheter som är inbakade i schemat.

Så vecka 44 har varit en händelserik vecka med många mil bakom ratten – en snabb överslagsräkning ger vid handen att jag kört cirka 130 mil den här veckan. Det gör mig dock ingenting eftersom jag inte har så mycket emot att köra bil, det kan vara ganska rogivande att sitta bakom ratten och lyssna på radio medan man kör. Jag drömde ibland som yngre om att just bli yrkeschaufför av något slag – till exempel köra långtradare. Men så blev det aldrig och idag är jag glad att jag inte tog lastbilskort och började köra långtradare. Jag skulle nog inte ha nerver att ratta fram dessa enorma fordon på små utrymmen och med mycket trafik. Det är knappt att jag känner mig bekväm med att köra lätt lastbil – som ju är det största man får köra på mitt B-körkort. Att då tricksa fram en långtradare skulle helt enkelt inte passa mig. När jag blev arbetslös för snart tre år sedan, hade jag en kompis som tyckte att jag skulle ta busskort och börja köra buss i Stockholms innerstad eftersom man sökte folk just då. Men jag avskyr att köra i innerstan och kör inte ens personbil där om jag inte absolut måste. Att så sätta mig i en stor buss och köra runt bland alla filer och all trafik – nej tack! Då finns det snabbare och mer smärtfria sätt att ge mig en hjärtinfarkt. Men köra personbil har jag ingenting emot, så länge jag undviker Stockholms innerstad. Ja okej, jag undviker gärna Göteborgs innerstad också – det är nästan värre än att köra i Stockholm.
På senare tid har jag varit en stadigt återkommande kund hos hyrbilsfirman och hyrt bil för en jäkla massa pengar. Jag har bilat till Hudiksvall för inte så länge sedan liksom fram och tillbaka till Strängnäs några dagar i början av månaden. Så under oktober har det blivit massor av mil bakom ratten, men det är bara roligt. Jag älskar att vara på resande fot, inte bara själva resan i sig utan att komma till ett hotell för checka in – komma upp på rummet och komma i ordning där för att sedan äta middag på någon mysig restaurang. Att jag sedan – som just den här gångna veckan – måste jobba också gör mig inte så mycket. Det är roligt att vara igång med filmandet igen och att denna vecka ha inte mindre än tre inspelningar är väldigt rena äran. Äntligen kommer dessutom lite inkomster på firman, så att det finns pengar till de löpande utgifter jag har på firman. Vissa saker måste man ju ha, som försäkring och bokföring – vilket kostar en del varje månad. Bara mina försäkringar kostar runt 12.000 om året, vilket blir en del pengar i slutändan. Även om jag inte är statist för pengarna, så är det klart att det är ett plus att man får en extra inkomst på det viset.

Så har vi idag gått in i november och ytterligare en månad har gått, där man undrar vart tiden tagit vägen? Tiden tickar liksom iväg i en rasande fart och det är svårt att hänga med i den takt som tiden tycker vi ska röra oss framåt. Men det är bara att gilla läget – och nu är vi inne i november månad, med en månad kvar till första advent. Fördelen nu är att man på allvar kan börja planera inför den stundande julen. Det är som sagt bara en månad kvar till första advent – och sedan tickar tiden liksom på i fortsatt rasande fart och vips är det jul. Så fördelen med november är att man så smått kan börja planera för den stundande julen, vilket ju känns fantastiskt mysigt på alla sätt och vis. I butikerna har julskyltningen pågått sedan länge, åtminstone här i Stockholm. Julbord är sedan länge bokat och i år blir det i mitten av december som det bär av för att äta årets första julmat. Sen blir det säkert julbord tillsammans med jobbet också, men än så länge har ingen inbjudan kommit ut för det. Så det är mycket att se fram emot så här i november med tanke på advent och jul sakta närmar sig. Och som jag varit inne på många gånger tidigare, tycker jag mycket om hösten. Jag har i grunden inget emot sommaren, men varmblodad som jag är lider jag oerhört mycket när det är 30 grader varmt ute. Kylan går det liksom att klä sig emot, men inte värmen – om jag så går naken, tycker jag att alla temperaturer över 25 grader är jobbiga. Nu när hösten är här, kan jag äntligen röra på mig utan att svetten börjar rinna och jag behöver tvätta kläderna när jag kommer hem för att de inte ska lukta.
Hittills måste man trots allt säga att vi haft en härlig höst med vackert höstväder – och det är först på sistone som det blivit riktigt höstväder med blåst, regn och rusk. Sådant som ju trots allt är oundvikligt när man snart går in i november. Nu är vi där och det kommer fortsätta bli allt mörkare innan det vänder där i slutet av december – men det brukar vara först i februari man märker någon markant skillnad när det kommer till ljuset om dagarna. Nu får vi istället njuta av mörka och svala hösten och så småningom vinter med förhoppningsvis lite snö – och se fram emot advent och jul snart är här. Om någon månad kan adventsprydnaderna plockas fram och vi kan tända ljus så det brakar om det. Men det går naturligtvis att tända ljus även innan dess, trots att adventsprydnaderna inte är framplockade. Det är just det som är så mysigt under hösten, att man kan mysa framför TV:n med tända ljus och en filt över sig.


Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Om författare

Jag har bloggat på olika sidor sedan tidigt 2000-tal och brinner för det skrivna ordet. Jag är utbildad sjökapten och författare och mina inlägg kretsar mycket kring min vardag och politik liksom mina stora passioner mat, resor, film och litteratur. Förutom min blogg, ägnar jag mig åt film och har vid det här laget haft roller i ett stort antal produktioner inom såväl reklam som serier och långfilmer.

Du kanske också gillar:

Kommentera