Vintern har återigen slagit ett järngrepp om Sverige och man har uppmätt extremtemperaturer på ner till -40 grader. Även i Stockholm är det kallt, även om det inte är de temperaturer som uppmätts i Norrland. Framåt helgen har man lovat neråt 15 minusgrader, så det kommer bli rejält kallt även här. Och det är en helt annan kyla i Stockholm än vad det är i Norrland – det är lite svårare att uthärda kylan i Stockholm än om man kommer norröver. Jag är själv uppvuxen i södra Norrland och minns vintrar från när jag var liten, då vi hade temperaturer på neråt 30 minusgrader. Men lik förbaskat promenerade vi till skolan – eller åkte spark. Men det var liksom inte tal om att ställa in skolan de dagar det var rejält kallt, eller att vi barn nödvändigtvis fick skjuts eller fick ta bussen bara för att det var kallt.
Det händer att det kan bli kallt i Stockholm med, men är det 20 minusgrader eller lägre – då går man helst inte ut alls. Än mindre tar man några längre promenader – åtminstone inte jag. Det är en kyla som är svårare att uthärda till skillnad från kylan uppe i Norrland. Det är något med fukten och vindarna som gör att man inte kan uthärda sträng kyla i Stockholm, det går bara inte.

Nu har det kommit rejält med snö även i Stockholm och som vanligt blir det totalt trafikkaos runtom i länet. Personligen tycker jag att snöröjningen ändå fungerar helt okej, jag har inte mycket att klaga på. Jag bor i Stockholms stad och åker en del bil längs både kommunala och statliga vägar, men kan inte anmärka på särskilt mycket när det kommer till snöröjningen. Det folk är dåliga på i Stockholm, är att anpassa farten efter väglaget – man gasar på som sjutton vilket väglag som än råder och håller inte de avstånd som krävs när det är halt och/eller snömodd. Jag säger inte att jag är perfekt som trafikant, men jag noterar att många inte anpassar fart och avstånd efter väglaget. Det är egentligen inte så konstigt att det blir kaos i trafiken med tanke på hur somliga kör när snön vräker ner och kylan slår till.
Själv tycker jag om trots allt ändå om att det blir en rejäl vinter även här i Stockholm – det är inte något som händer särskilt ofta trots allt. I normala fall är det regn, rusk och överlag väldigt grått vintertider i den kungliga huvudstaden vintertid, men vintern 2023/2024 är lite annorlunda och bjuder på mycket snö och kyla. Som norrlänning tycker jag mycket om dessa vintrar, det är sällan man får njuta av snö och kyla i Stockholm. Det perfekta skulle vara några minusgrader och några centimeter snö vintertid, men det är inte alltid man får sin vilja igenom. Antingen är det grått och trist, eller så är det 20 minusgrader och snökaos – man kan aldrig få något däremellan.

Det blev i alla fall en vit jul denna säsong och det tackar vi för. Vädret under julaftonen var gnistrande vackert och gav en julstämning som inte var av denna världen. Tallarna som står utanför vårat vardagsrumsfönster var snötyngda och solen strålade från en klarblå himmel, vilket gav en extra stämning som inte gick att jämföra med någon av de jular som varit de senaste åren. Jag kan tycka att årstiderna ska vara vad man förväntar sig av dem. Somrarna ska vara varma och soliga medan vintrarna ska vara kalla och snöiga – jag vill inte ha något mellanting. Jag är minst lika besviken på en grå och regnig sommar som en varm och regnig vinter. Regn är aldrig välkommet såvida man inte är lantbrukare och vill ha regn för sina grödor. Jag har full förståelse för att regn behövs, att det inte funkar med torra och alltför torra somrar. Men för min del får det gärna vara varmt och torrt sommartid, så länge det inte blir några extremsomrar med höga temperaturer och extremtorka.
Så jag är nöjd med den vinter som hittills varit i Stockholm med hyfsat mycket snö och en hel del kyla. Det är charmen i lilla Sverige med de växlande årstiderna, jag skulle ha svårt för att leva på breddgrader med få årstidsväxlingar. Tänk vad trist med konstant sommar eller konstant vinter – jag skulle bli uttråkad tämligen omgående. Jag har varit på breddgrader där man har konstant sommar och visst är det vackert, tropiskt och härligt – men jag skulle inte vilja ha det så året om. Sen åker jag gärna till tropiska breddgrader på semester, det har jag absolut ingenting emot. Men bosätta mig där? Nej tack! Jag bor gärna kvar i Sverige med de årstidsväxlingar vi har.

Sen är jag nog inte fullt lika petig när det kommer till vintrar som när det kommer till hur sommarvädret ska vara. Vintrarna får gärna vara svinkalla om det är så, men jag har svårt för extremhetta. När det har varit dessa extrema somrar med höga temperaturer, har jag lidit rätt rejält och tyckt att det varit riktigt jobbigt. Man orkar liksom inte göra så mycket när det är riktigt varmt, absolut inte på samma sätt som när det är kallt. Det är liksom lättare att skydda sig emot rejäl kyla än extrem värme…


Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Om författare

Jag har bloggat på olika sidor sedan tidigt 2000-tal och brinner för det skrivna ordet. Jag är utbildad sjökapten och författare och mina inlägg kretsar mycket kring min vardag och politik liksom mina stora passioner mat, resor, film och litteratur. Förutom min blogg, ägnar jag mig åt film och har vid det här laget haft roller i ett stort antal produktioner inom såväl reklam som serier och långfilmer.

Du kanske också gillar:

Kommentera

Upptäck mer från Kompasskurs

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa