Varje gång jag är i stugan i Söderhamn, inser jag hur bortskämd man är som stockholmare med en väl fungerande kollektivtrafik. Själv bor jag inom tunnelbanenätet och har tåg som går mer eller mindre dygnet runt. Och de tider tågen inte går, finns det nattbussar minst en gång i timmen. Kommer man till Söderhamn, är det inte lika väl förspänt – och då funkar det ändå bättre på de sträckor jag åker än vad det gör på många andra håll. Jag åker från tågstationen in till stan för att handla och tar sedan bussen till småbåtshamnen några kilometer utanför stan. Till hamnen går det en buss varannan timme fram till femtiden på eftermiddagen, då bussarna slutar gå. Många skulle nog vara glada över att få vänta ”bara” två timmar om man missar en buss. Medan jag själv är van vid att få vänta tio minuter om jag missar ett tåg i tunnelbanan – så perspektiven är verkligen olika.
Men jag har sedan länge insett att det är mer eller mindre ett måste att ha tillgång till bil när man ska till stugan, det funkar liksom inte att försöka ta sig fram med buss. För det är inte bara en fråga om att man ska ta sig från tåget till mataffären och sedan till båten. Man har dessutom en massa packning att släpa på och ovanpå det ska det ofta tankas bensin i dunkar för att ta med till båten. Och det är alldeles för långt mellan båten och bensinstationen för att det ska funka att gå med dunkarna – som fulla väger ungefär 20 kilo styck.
Hade bussarna gått tätare, hade man förmodligen kunnat lösa resorna med alla saker. Och taxi? Ja, det funkar enstaka gånger – men kostar drygt 400 kronor för en resa från stan. Och man måste fortfarande lösa problemet med tankningen – nämligen att man hämtar dunkarna i båten och tar sig till macken (på land) för att tanka. Så ja, ni ser hur krångligt det blir om man inte har en bil när man ska till stugan i lilla Söderhamn. Och det är inte bara i Söderhamn som kollektivtrafiken lämnar en hel del att önska. Som uppvuxen i Hudiksvall, vet jag vilket krångel det kunde vara även där när man bodde lite utanför stan. Där gick bussarna visserligen aningen tätare, men man kunde önska en hel del utöver det när det kom till när första och sista bussarna gick. Det gick till exempel inga bussar som passade om man började jobba klockan sju på morgonen – vilket ju inte är en helt ovanlig tid att börja.
Jämfört de flesta mindre städer, så har man det osedvanligt väl förspänt i en storstad – inte minst Stockholm, där kollektivtrafiken är så väl utbyggd och funkar mer eller mindre dygnet runt. Ju närmare stan man bor i Stockholm, ju bättre funkar kollektivtrafiken, så är det ju. Jag har själv bott rejält utanför stan – strax utanför Upplands Väsby – och vet hur illa det kan funka när man bor lite ”off” även i Stockholmsområdet. Inte minst kan ta en väldigt lång tid att åka kollektivt om man bor en bit utanför stan.
Bor man i Stockholm, behöver man inte nödvändigtvis bil om man bor skapligt nära stan – inte minst om man bor inom tunnelbanenätet. Sedan jag flyttade till Bagarmossen för 19 år sedan har jag inte haft någon anledning att skaffa bil, utan klarar mig utomordentligt bra ändå. Men riktigt så enkelt är det inte på mindre orter, där det är nästan ett måste att ha bil – livet funkar inte annars. Framförallt om man bor och/eller jobbar lite utanför stan. Det är från politiskt håll mycket prat om att minska bilåkandet runtom i landet, men då måste det ju trots allt finnas alternativ till bilen – som till exempel utbyggd kollektivtrafik. Det finns säkert många som skulle låta bilen stå mer eller till och med sälja den om det fanns tillförlitlig och väl utbyggd kollektivtrafik.
Idag finns så pass stora möjligheter att hyra bil tämligen billigt de gånger det verkligen inte funkar utan bil. Själv åker jag även en del taxi de gånger det verkligen inte funkar, vilket kan bli billigare vissa gånger än att hyra bil för en dag. Så det går – om man bor i Stockholm – att klara sig tämligen bra utan bil. Om man gör som jag och hyr bil de gånger det faktiskt inte funkar annars. I långa loppet blir det dessutom billigare – och är dessutom mycket miljövänligare, precis såsom politikerna vill ha det.
Upptäck mer från Kompasskurs
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.