Äntligen har jag kunnat sätta mig vid datorn och få lite saker och ting gjort. Jag har under eftermiddagen betat av lite bokföring, fått några fakturor betalda och ska nu till sist försöka få ihop några rader att lägga ut på bloggen. Det känns som att jag varit ovanligt frånvarande senaste dagarna, inte bara från bloggen utan sociala medier överlag. Egentligen kanske det inte gör särskilt mycket, för jag brukar hänga ganska mycket på både bloggen och Facebook i normala fall – och kanske borde hålla nere lite på min skärmtid. Jag har nämligen en skärmtid som skulle få vilken förälder som helst att se rött om det var deras barn som försjönk så här mycket i sina skärmar. Så att jag tagit en paus under några dagar och ägnat mig åt annat kanske inte gör så hemskt mycket. Nu beror min frånvaro från nätet mest på att jag jobbat och helt enkelt inte haft tid att ägna mig åt sociala medier – men orsaken kanske är mindre viktig, huvudsaken är kanske att man emellanåt gör annat än sitter försjunken i någon skärm. Nu är jag i alla fall långledig från jobbet och har tid över till annat än vara på jobbet. Om det sedan blir övertid på jobbet återstår att se, sådant brukar ju inte gå att förutse. Igår var jag på filminspelning och har nu även fått en inspelning imorgon natt. Så kanske börjar det äntligen lossna lite på filmfronten, där det hitintills varit ganska stiltje under några veckor. Jag vet med mig att antalet uppdrag går upp och ner under året, man vet aldrig hur tätt inpå sådant dyker upp. Både vad gäller inspelningar och övertid, kan det komma med tämligen kort varsel, så man vet aldrig hur ens långledigheter blir – det kan bli väldigt lugnt och det kan bli väldigt stressigt. Och hur det än blir, så brukar jag tycka det är väldigt trevligt med dessa långledigheter. På något vis brukar huvudsaken vara att göra något annat än att gå till jobbet, att få lite variation i tillvaron.
Nu har jag några inspelningar inbokade, som egentligen inte är några inspelningar utan mer tekniska repetitioner för filmteamen. Inför olika produktioner söker man ibland figuranter som agerar som de kommande deltagarna för att filmteamet ska kunna förbereda för ljud och bild. Det är sådana förberedelser man inte tänker på att de behöver göras, men som är helt naturligt att de ska göras när man väl tänker efter. Så jag har varit med vid förberedelserna av några olika produktioner för att man ska kunna ställa in just dessa ting och vara väl förberedda inför inspelningen med de riktiga deltagarna. Det är ofta ganska roliga dagar under dessa tekniska repetitioner, då man får testa att vara deltagare i olika program fast det inte är på riktigt. Sedan är det ingenting som kommer att visas, så man kommer inte att synas på TV eller bio i något sammanhang. Samtidigt är man inte nödvändigtvis statist för att synas särskilt mycket i rutan – då hade man blivit skådespelare från första början. Som statist får man vara med på en rad olika saker och inte bara inspelningar där man i slutändan syns på någon skärm eller bioduken. Sen beror det förstås på vad man vill göra som statist, det går förstås att tacka nej till uppdrag – men jag brukar tacka ja till det allra flesta uppdrag som dyker upp. Ibland får man lite udda förfrågningar, men det går faktiskt att sålla bland uppdragen och avböja när man känner att ett uppdrag inte faller i smaken.
Nu har jag betat av lite kontorsarbete och fått iväg de fakturor som ska skickas efter den senaste tidens filmuppdrag. Jag har även hunnit med att vara barnvakt åt ett av syskonbarnen och spenderat en eftermiddag på Eriksdalsbadet. Just att bada brukar vara poppis hos barnen och det har blivit många timmar i bassängen tillsammans genom åren. Den äldre brukar uppskatta Sydpoolen lite mer, där har de ju vågmaskiner till exempel – vilket förstås är omåttligt populärt. Jag brukade åka dit när jag själv var i tonåren och tyckte det var väldigt roligt, nu kan jag ta med syskonbarnen dit. Nu är vi hundvakt över natten istället, vilket är väldigt mysigt det med. Vi brukar ha en liten hund här på besök med jämna mellanrum, vilket alltid är lika roligt. Dock har hon ännu ninte vant sig vid tidningsbudet som kommer under natten och brukar skälla ut honom rejält. Det är dock något av en detalj som man kan ha överseende med, så vi överlever. Syskonbarnen sover också över med jämna mellanrum, men brukar inte skälla ut tidningsbudet utan märker inte att tidningen kommer framåt morgonkvisten. Så där det förstås en viss skillnad mellan hunden och barnen. Oftga brukar vi dessutom vara helt slutkörda när barnen åker hem, medan vi inte alls är lika trötta efter ett dygn med hunden. Att vi sedan får gliringar från barnens och hundens föräldrar om att vi skämmer bort dem – det är en helt annan sak. 😁 Vi gör nog det, men det är ens enda uppgift när det kommer till syskonbarn om man frågar mig.
Sedan har jag noterat en märklig sak, nämligen att vissa dyrare saker har en tendens att ta slut ungefär samtidigt. På senare tid har jag fått beställa skäggvax, vardagsparfym och ny deodorant inom loppet av bara ett par veckor. Och det är ganska mycket pengar som flaxar iväg när dessa saker ska beställas. Mitt skäggvax kostar en dryg hundralapp per dosa, deon minst 150 kronor per förpackning och parfym är inte helt billigt det heller. Jag vet att jag kanske inte nödvändigtvis köper det billigaste skäggvaxet, bland den dyrare deon och parfym kommer man som sagt aldrig billigt undan när man köper. Men det kostar ju att ligga på topp, som man säger. Det märkliga är dock att dessa saker tycks ta slut ungefär samtidigt och det blir en väldans massa pengar som flyger iväg när man ska börja beställa hem dessa ting. Dock är det lättare att komma billigare undan idag än innan internets intåg, idag är en prisjämförelse ett par knapptryckningar bort och det är lätt att spara både tior och hundralappar bara genom att göra lite prisjämförelser.
Jag har även denna annars nästan helt lediga vecka fått fortsätta att vrida och vända på dygnet. Jag har haft enstaka lite tidiga morgnar och även haft en nattinspelning, vilket gjorde att jag fick vara vaken en stor del av natten. och sedan sov en stor del av förmiddagen dagen efter. Det gör mig egentligen ingenting att vara igång på obekväma tider, även om jag helst avstår de allra tidigaste morgnarna. Nattmanglingar och sena kvällar gör mig inte särskilt mycket oavsett om det är jobb eller filminspelningar vi pratar om. Med åren har jag blivit alltmer kvälls- och nattmänniska och fått allt svårare att ta mig upp om morgnarna. Jag fixar det om jag måste – som till exempel när jag börjar jobba tidigt på morgonen – men det är inte så att jag jublar över det. Ett litet missöde denna vecka, var att jag missade ett besök hos sjukgymnasten i tisdags. Ironiskt nog hade jag tiden uppskriven i kalendern och borde ha kommit ihåg den – men på något märkligt vis föll det bara ur minnet. Så det är bara snällt att betala för uteblivet besök, de 400 kronor som enligt reglerna skall betalas om man missar ett besök. Det är väl mänskligt att glömma, men det känns lite surt att behöva betala 400 kronor för sin glömska. Jag minns en sådan faktura jag fick från en annan klinik vid ett tidigare tillfälle – då hävdade man att jag fått en kallelse till en läkartid som jag dock aldrig nåtts av. Så jag fick påminnelse på påminnelse på den där jäkla fakturan – och bestred in i det längsta. Slutligen har påminnelserna slutat att komma och jag får utgå ifrån att det hela är ur världen. Denna gång har jag dock fått en kallelse till sjukgymnasten, så jag kan inte säga så mycket – utan det är bara att betala.
Nu har jag avverkat ungefär hälften av min långledighet och börjar – trots sena kvällar och tidiga morgnar – att känna mig tämligen utvilad. Det är inte bara antalet sömntimmar som räknas, utan även att man för några dagar får tillfälle och möjlighet att göra något annat. Att man får koppla bort stressen på jobbet för en period gör mycket till, även om man har annat att göra under sin ledighet. Jag skulle ha väldigt svårt för kontorstider, då man ”bara” är ledig på helgerna – under de perioder jag haft kontorstider i någon utsträckning har jag bara känt mig stressad och i slutändan bränt ut mig. Numera har jag många långledigheter och är ledig mitt i veckorna med jämna mellanrum, vilket gör det lättare att hinna med sådant som måste göras utanför arbetstid. Alltifrån att uträtta olika ärenden som bara kan göras på vardagar till att få in läkarbesök och liknande. Jag förstår i ärlighetens namn inte hur folk som jobbar kontorstider hinner och orkar med sin vardag, jag har fullt upp trots att jag har så mycket ledigt som jag trots allt har.
Upptäck mer från Kompasskurs
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.